TEATR na POLA to scena, która rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 2010/2011. Na jej deskach uczniowie jako pierwszą wystawili, pod kierownictwem artystycznym i lingwistycznym prof. Niny Siemieńczuk-Suwik, spektakl „Romeo and Juliet”. Przedstawienie oparte o najsławniejszy tekst z wielotomowego zbioru Szekspirowskich dramatów ujawniło uzdolnienia aktorskie, plastyczne i techniczno-realizacyjne ponad dwudziestoosobowej grupy zaangażowanej w inscenizację sztuki. W tym samym sezonie repertuar teatru wzbogacił się o przedstawienie „Aschenputtel” czyli o „Kopciuszka” w języku niemieckim. Znowu błysnęły klasy pierwsze – w tym przypadku pod opieką artystyczną i lingwistyczną prof. Alicji Barbusińskiej.

Obecnie frankofońskie kręgi w I LO na Pola pod opieką i z pomocą prof. Mirosławy Gackowskiej szykują Molierowskiego „Tartuffe’a” („Świętoszka”). Anglofoni zaś zbierają dokumentację do wystawienia trzech jednoaktówek, których tytuły ujawnią w stosownym czasie. Szykuje się również intermedialny, dwujęzyczny spektakl poświęcony poezji noblistki – Wisławy Szymborskiej.

W tej witrynie znajdziecie informacje o tym, co już się dokonało, co powstaje i co się na teatralnym horyzoncie rysuje. TEATR na POLA powstaje po to, by twórczą energię potencjalną przetworzyć w kinetykę działań niebanalnych. TEATR na POLA to elitarny zaułek myślących, wrażliwych i ambitnych. Takich jak zdobywcy pierwszych Złotych Williamów na Pola w roku szkolnym 2010-2011 – Natalia Wichłacz i Kamil Kamiński – przyznanych za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru. TEATRU na POLA.

W tym miejscu można zapoznać się z trzyletnią historią naszego teatru. KLIKNIJ

Spektakl „Romeo i Julia” po angielsku wystawiony 18 lutego 2011 przez zespół uczniów klas pierwszych (!) spotkał się z życzliwym przyjęciem profesorów i młodzieży. Widownia, zwabiona atrakcyjnym afiszem (też dzieło grafików z klas pierwszych), szczelnie wypełniła szkolną aulę. Inscenizację przygotowała 28-osobowa grupa pod kierownictwem prof. Niny Siemieńczuk-Suwik. Pani reżyser wykorzystała tekst najsławniejszej sztuki Wiliama Szekspira i sprawowała producencko-reżyserski nadzór nad przedsięwzięciem.

Siłą przedstawienia jest młodość, doskonały język Szekspira w oryginale oraz świetna oprawa muzyczna ( Marcin Jabłoński i Błażej Święszkowski z 1a ). Ozdobą spektaklu jest para tytułowych bohaterów: Julia - Natalia Wichłacz i Romeo - Kamil Kamiński z klasy 1e. Świetne kreacje stworzyli także Aleksander Cholewicki (Mercutio) 1a, Nawojka Lewinska (Nurse) 1d, Tomasz Tomaszewski (Tybalt) 1d, Radosław Lepczyński ( Friar Laurencje ) 1e, Sara Szafranek (Lady Capulet) 1e, Janek Świtała (Capulet) 1d, Krzysztof Solarski ( Benvolio ) 1a oraz Kamil Gronowski (narrator, Prince) 1a. Na uwagę zasługuje także scenografia przygotowana przez Ewelinę Jesion 1e, Olimpię Kogut 1c, Iwonę Prokop 1e, Patrycję Siwek 1e i Izabelę Śmigiel 1e pod kierunkiem pani Marty Mrówki z MDK w Pile. MT

Pierwszy plakat

Teatr na Pola zrealizował swoją obietnicę wystawiając 9 lutego 2012 r. w szkolnej auli trzy angielskie jednoaktówki autorstwa Laurie Allen: ”Be My Valentine”, „Love Is All You Need” i „Consolation Prize”. W pierwszej sztuce wystąpili: Beata Semanicka (1g), Kamil Kłosek (2c), Krzysztof Solarski (2a) i Alkmar Solecki (2c) znakomicie sobie radząc z angielskim tekstem. W drugiej sztuce zagrali: Agnieszka Deresz (2g), Martyna Grobelna (2d), Martyna Mazur (2c), Mateusz Kuksinowicz (2g) oraz Dominik Płaczek (2b). A w trzeciej: Karina Lenard (2d), Nawojka Lewińska (2d), Natalia Wichłacz (2e) oraz Szymon Rudnicki (2a). Młodzi adepci sztuki aktorskiej świetnie uporali się z trudnym zadaniem, czego dowodem były oklaski widowni uważnie śledzącej akcję.

W szczelnie wypełnionej auli pilskiego ogólniaka Teatr Na Pola wystawił 20 marca 2012 r. spektakl poetycki „Pochwała snów”. Scenariusz polsko-angielskiego przedstawienia napisała prof. Nina Siemieńczuk-Suwik w oparciu o wiersze Wisławy Szymborskiej. Autorami angielskich przekładów są: Magnus J. Kryński, Robert A. Maguire, Clare Kavanagh i Stanisław Barańczak. Spektakl wyreżyserowały prof. Joanna Baczkowska i Nina Siemieńczuk-Suwik. Recytacje kilkunastu wierszy zostały uzupełnione dwiema piosenkami do słów Wisławy Szymborskiej. Natalia Wichłacz (2e) i Szymon Rudnicki (2a) znakomicie opracowali pod względem muzycznym i wokalnym utwór „Przy winie”( z udziałem Krzysztofa Solarskiego, 2a), a Monika Schaumkessel (2f) na zakończenie zaśpiewała znaną od lat 70. piosenkę „Nic dwa razy”. Scenografia i rekwizyty odwoływały się do charakterystycznych dla Szymborskiej motywów czasu, przemijania i wędrówki.

Kontakt

Telefon: 67 351 74 70

ul. Wincentego Pola 11
64-920 Piła